Σχεδιο-ΛουλουδιΣτα πλαίσια της διδασκαλίας του ΣΕΠ ανέλαβαν τα παιδιά κάποιες δραστηριότητες. Για 2η χρονιά, η καθηγήτρια τους κα Ελένη Μπεθάνη μεταξύ άλλων τους ζήτησε να πάρουν συνέντευξη από κάποιους επαγγελματίες βάσει του ερωτηματολογίου που τους δόθηκε.

Οι ίδιοι (Μαθητές του Γ5,Γ6) επέλεξαν τα εξής επαγγέλματα: Γιατρός, Φυσικός, Καθηγητής αγγλικών, δημόσιος υπάλληλος, Αστυνομικός, Ποδοσφαιριστής, Υπαξιωματικός Πεζικού, Δάσκαλος Δημοτικού, Νοσηλεύτρια,Νηπιαγωγός, Συνοδός σε λεωφορείο παιδιών με ειδικές ανάγκες, Λογίστρια, Τροφός (Νταντά)

Ενδεικτικά παρουσιάζεται η εργασία της μαθήτριας Σταύρου Ελισάβετ `Συνέντευξη από επαγγελματία Νοσοκόμα στη ΜΕΘ, κα.Σταύρου Φωτεινή?:

Ποιό είναι το επάγγελμα σας;

Είμαι νοσοκόμα στην εντατική Μονάδα του Ευαγγελισμού.

Ποιά είναι η αμοιβή σας;

Παίρνω 1.000 ευρώ.

Ποιό είναι το ωράριο;

Υπάρχουν τρεις βάρδιες. Η πρωινή βάρδια που αρχίζει στις 7:00π.μ. Και τελειώνει στις 4:00μ.μ., η απογευματινή βάρδια που αρχίζει στις 2:00μ.μ. Και τελειώνει στις 11:00μ.μ. Και η βραδινή βάρδια που αρχίζει στις 11:00μ.μ. Και τελειώνει στις 7:00π.μ.

Οι συνθήκες εργασίας είναι καλές;

Αρκετά. Δεν έχω παράπονο.

Μπορείτε να μας περιγράψετε μια ημέρα στην δουλειά σας;

Φτάνω στο νοσοκομείο, φοράω την άσπρη ρόμπα της νοσοκόμας, μετά επισκέπτομαι τα δωμάτια των ασθενών. Τους εξετάζω, τους δίνω ότι χρειάζονται, είτε φαγητό είτε χάπια και ύστερα έρχονται οι γιατροί. Τους βοηθάω να εξετάσουν τους ασθενείς, τους μεταφέρω αν χρειάζεται στο χειρουργείο και πολλές φορές τυχαίνει να συμβεί κάτι απρόοπτο και κάποιος ασθενής να χρειαστεί άμεση βοήθεια. Κάνω τρία διαλείμματα, ενδιάμεσα.

Τι σπουδάσατε;

Τελείωσα το Τ.Ε.Ι. Νοσηλευτικής Αθηνών.

Που αλλού θα μπορούσατε να εργαστείτε;

Σε οποιοδήποτε δημόσιο ή ιδιωτικό νοσοκομείο.

Πόσα χρόνια κάνετε αυτή τη δουλειά;

Κάνω αυτή τη δουλειά 20 χρόνια.

Έχετε ασφάλιση; Παίρνετε κάποια επιδόματα;

Έχω ασφάλιση ΙΚΑ και παίρνω επίδομα μητρότητας.

Nosokoma

Ποιά στοιχεία δεν σας αρέσουν στην δουλειά σας και ποιά σας αρέσουν;

Μ' αρέσει που βοηθάω ανθρώπους να παραμένουν στην ζωή και δεν μ' αρέσει που βλέπω καθημερινά ανθρώπους να πεθαίνουν.

Αν είχατε τη δυνατότητα να αλλάξετε εργασία θα το κάνατε;

Όχι. Αγαπώ την δουλειά μου, μ' αρέσει να βοηθάω ανθρώπους και δεν θα άλλαζα δουλεια.

Louloudi2

Αξίζουν συγχαρητήρια όλα τα παιδιά, για τη συνεργασία και την προσπάθεια τους.

Ένα ευχαριστώ και στο μαθητή Καντιάνη Γιώργο για την αρθρογράφηση του κειμένου.

Η καθηγήτρια Ελένη Μπεθάνη