Σήμερα Τρίτη 20 Μαρτίου 2018, ημέρα της εαρινής ισημερίας, όπου ο Ήλιος βρίσκεται κάθετα πάνω από τον ισημερινό της Γης και η διάρκεια της ημέρας είναι περίπου ίση με της νύχτας, ομάδα μαθητών του σχολείου μας έλαβαν μέρος στη δράση με τίτλο: ''Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης'' επαναλαμβάνοντας το ιστορικό πείραμα του αρχαίου Έλληνα μαθηματικού, αστρονόμου και φιλοσόφου Ερατοσθένη, με την καθοδήγηση της μαθηματικού κας Ελένης Γιαννοπούλου.

Ο Ερατοσθένης ήταν ο πρώτος άνθρωπος που μέτρησε τις διαστάσεις του πλανήτη Γη, γι αυτό και θεωρείται δημιουργός της μαθηματικής γεωγραφίας. Είναι μάλιστα αξιοσημείωτο ότι αυτό το πέτυχε τον 3ο Π.Χ. αιώνα χρησιμοποιώντας ως μόνα εργαλεία ράβδους, μάτια, πόδια, μυαλό με απλότητα σκέψης και επινοητικότητα.

Η σημερινή βιωματική συνεργατική δραστηριότητα προσέλκυσε το ενδιαφέρον των μαθητών και προώθησε την θετική στάση τους απέναντι στις Θετικές επιστήμες.