ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Στατιστικά Επισκέψεων

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΠΛΟΗΓΗΣΗΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ
Δευτέρα, 10 Μάρτιος 2014 12:27

Στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο, έγιναν στο σχολείο μας διάφορες δράσεις με σκοπό την ενημέρωση και την αφύπνιση των μαθητών.

Στην αίθουσα προβολών έγινε μια παρουσίαση για την Ασφαλή Πλοήγηση στο Διαδίκτυο από την καθηγήτρια Πληροφορικής κ.Μουρελάτου Κωνσταντίνα. Οι μαθητές γνώρισαν τους κινδύνους που απειλούν τους ίδιους προσωπικά όσο και τους υπολογιστές. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στο πως οι μαθητές πρέπει να αντιδρούν και να αντιμετωπίζουν αποτελεσματικά τους κινδύνους αυτούς. Ακολούθησε συζήτηση που συντόνισε η ψυχολόγος του σχολείου μας, κ. Ψυχογιού Μαρία. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να μιλήσουν για τις εμπειρίες που είχαν κατά την πλοήγησή τους στο Διαδίκτυο και αντάλλαξαν απόψεις για την ορθή χρήση του.

Στο μάθημα της Πληροφορικής ζητήθηκε από τους μαθητές να δημιουργήσουν τις δικές τους αφίσες με θέμα την Ασφαλή Πλοήγηση στο Διαδίκτυο. Οι μαθητές δούλεψαν με μεράκι και έφτιαξαν τις δικές τους αφίσες.

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 10 Απρίλιος 2014 22:58