Αγαπητοί γονείς, αγαπημένοι μας μαθητές,

ο κανονισμός λειτουργίας του σχολείου μας ανανεώθηκε. Διαβάστε τον και ενημερωθείτε.

1. 1. Όλοι οι μαθητές πρέπει να προσέρχονται έγκαιρα στο σχολείο και να είναι παρόντες στην πρωινή προσευχή-συγκέντρωση, όπου και θα γίνεται ενημέρωση από τη διεύθυνση του σχολείου για διάφορα σημαντικά θέματα.
  2. 2. Οι μαθητές που καθυστερούν θα παραμένουν κατά τη διάρκεια της προσευχής στο χώρο υποδοχής του σχολείου και σε περίπτωση επανειλημμένων αργοποριών θα παίρνουν απουσία και θα ειδοποιείται ο κηδεμόνας τους.
  3. 3. Οι μαθητές πρέπει να προσέρχονται έγκαιρα στα μαθήματά τους μετά από κάθε διάλειμμα. Κάθε αργοπορία θα ισοδυναμεί με απουσία.
  4. 4. Οι απουσίες σε μεμονωμένες ώρες (κοινώς κοπάνες) θεωρούνται ανεπίτρεπτες και οι μαθητές θα τιμωρούνται, ενώ θα ειδοποιείται και ο κηδεμόνας τους.
  5. 5. Κανένας μαθητής δε φεύγει από το σχολείο, παρά μόνο για σοβαρό λόγο και πάντα με ειδικό δελτίο εξόδου που χορηγείται από τη Διεύθυνση του σχολείου. Επίσης, και όσοι μαθητές προσέρχονται καθυστερημένα στο σχολείο πρέπει να περνάνε από το γραφείο όπου και θα τους χορηγείται ειδικό δελτίο εισόδου στην τάξη.
  6. 6. Δεν επιτρέπεται :
  • η παραμονή των μαθητών στο χώρο των ορόφων πριν γίνει η προσευχή καθώς και κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων.
  • η διέλευσή τους από το διάδρομο μπροστά στα γραφεία των Καθηγητών.
  • η συγκέντρωση και η παραμονή ομάδων μαθητών στο χώρο των τουαλετών καθώς και η επίσκεψη μαθητών στις τουαλέτες του αντίθετου φύλλου.
  • η προσέγγιση των μαθητών στα κάγκελα περιμετρικά του προαυλίου.
  • η αγορά τροφίμων και ποτών εκτός του σχολικού κυλικείου (τις ώρες που οι μαθητές βρίσκονται στο σχολείο).
  • η κατανάλωση τροφίμων και ποτών εντός των αιθουσών διδασκαλίας. Οι μαθητές πρέπει να μάθουν να διαχειρίζονται σωστά το χρόνο του διαλείμματος.
  1. 7. Επίσης δεν επιτρέπεται:
  • το κάπνισμα σε όλους τους χώρους του σχολείου.
  • η χρήση των κινητών τηλεφώνων γενικά (σε αίθουσες, διαδρόμους, προαύλιο κλπ).
  • το γράψιμο συνθημάτων σε θρανία, καρέκλες, τοίχους κλπ.
  • η χρήση προσωπικών αντικειμένων άλλων μαθητών, χωρίς την άδειά τους.
  • η χρήση διορθωτικού (μπλάνκο).
  • η χρήση μπαλών χωρίς την έγκριση ή/και την παρουσία γυμναστή.
  1. 8. Οι μαθητές δεν πρέπει να συναναστρέφονται εξωσχολικά άτομα εντός του προαυλίου, ενώ πρέπει να αποθαρρύνουν την παρουσία κάθε εξωσχολικού ατόμου στο χώρο του σχολείου και να αναφέρουν την παρουσία του στους εφημερεύοντες καθηγητές.
  2. 9. Η διατήρηση της καθαριότητας σε όλους τους χώρους του σχολείου (προαύλιο, αίθουσες διδασκαλίας, τουαλέτες, διάδρομοι) πρέπει να αποτελεί φροντίδα όλων γιατί, πέρα από την αισθητική, ο κίνδυνος για μεταδοτικές ασθένειες είναι μεγάλος στους χώρους όπου συνυπάρχουν πολλά άτομα.

10. Η εμφάνιση των μαθητών και μαθητριών πρέπει να είναι απλή και σεμνή χωρίς στοιχεία υπερβολής και επίδειξης (πχ χαμηλοκάβαλα παντελόνια, ντεκολτέ ή κοντές μπλούζες, σόρτς, διάφανα ρούχα κλπ).

11. Οι μαθητές πρέπει να ενημερώνουν έγκαιρα τους υπευθύνους των τμημάτων τους για κάθε αλλαγή στην διεύθυνση κατοικίας ή το τηλέφωνό τους.

12. Συνίσταται οι μαθητές να μην φέρνουν μεγάλα χρηματικά ποσά ή αντικείμενα αξίας στο χώρο του σχολείου για να αποφευχθούν τυχόν απώλειες.

13. Όταν οι μαθητές πρόκειται να μετακινηθούν σε άλλη αίθουσα (Πληροφορική, Τεχνολογία, Φυσική κ.λ.) να φροντίζουν να παίρνουν μαζί τους τα βιβλία τους πριν το διάλειμμα, ώστε να μη δημιουργούνται καθυστερήσεις.

14. επιμελητές, πριν βγουν για διάλειμμα από την αίθουσα, φροντίζουν για τον αερισμό της, το σβήσιμο του πίνακα, για την ύπαρξη κιμωλιών και σπόγγου καθώς και για το κλείσιμο των φώτων (ειδικά στο σχόλασμα).

15. Οι απουσιολόγοι έχουν την αποκλειστική ευθύνη του απουσιολογίου και του βιβλίου ύλης, η θέση τους είναι υπεύθυνη και ποτέ δεν επιτρέπουν σε άλλους μαθητές να παίρνουν το απουσιολόγιο.

16. Σε περίπτωση απουσίας Καθηγητή, υπεύθυνος για να ρωτήσει είναι μόνο ο απουσιολόγος, ο οποίος θα έρχεται στο γραφείο του Δ/ντη μετά την πάροδο 5λέπτου.

17. Φαινόμενα σχολικής βίας όπως βρισιές, χειροδικίες, απειλές κ.λ.π. θα τιμωρούνται αυστηρά.