Αγαπητοί γονείς,

ο σύλλογος γονέων & κηδεμόνων αισθάνεται την ανάγκη να σας ενημερώσει για μια σειρά από ενέργειες που σχεδιάζει, σε συνεργασία με τον διευθυντή του σχολείου και τον σύλλογο των εκπαιδευτικών, για το άμεσο μέλλον.

1. Το ''κοινωνικό φροντιστήριο''.
  2. Το ''μαθητικό στέκι''.
  3. Η ''σχολή Γονέων''.
  4. Διάλεξη για την ενδοσχολική βία.
  • Σχεδιάζουμε την δημιουργία ενός «κοινωνικού φροντιστηρίου» για μαθητές που χρειάζονται βοήθεια.
    Όποιοι μαθητές ενδιαφέρονται να πάρουν μέρος στο «κοινωνικό φροντιστήριο», στα μαθήματα (Φιλολογικά, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία), ας δηλώσουν συμμετοχή σε αίτηση που θα βρίσκεται στο γραφείο του Διευθυντή.
    Η επιτυχία αυτής της προσπάθειας εξαρτάται από το ενδιαφέρον, τη συμμετοχή και τη σοβαρότητα που θα δείξουμε όλοι μας.

• Το Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2012, στις 11:30 π.μ., το «Μαθητικό στέκι» ανοίγει πάλι τη πόρτα του για τους μαθητές του σχολείου. Θα παρακολουθήσουμε κινηματογραφική ταινία στην αίθουσα προβολών.
    Το «μαθητικό στέκι» είναι μία προσπάθεια που ξεκίνησε από πέρυσι ο σύλλογος γονέων & κηδεμόνων σε συνεργασία με τους μαθητές και σαν στόχο έχει τα παιδιά να έρθουν στο σχολείο, να παίξουν και να διασκεδάσουν, αντί να γυρίζουν σε πλατείες ή να μένουν «καρφωμένα» στο internet.
    Ζητάμε από τους γονείς να στηρίξουν αυτή μας τη προσπάθεια, να έρθουν να δουν τι κάνουμε στο σχολείο και να μας δώσουν ιδέες για να βελτιώσουμε αυτό το εγχείρημα που ξεκινήσαμε από πέρυσι.

• Η Γενική Γραμματεία Δια Βίου Μάθησης του Υπουργείου Παιδείας θέτει και φέτος σε λειτουργία τις «σχολές Γονέων» .
    Τα σεμινάρια είναι δωρεάν και τίθενται σε λειτουργία με την εγγραφή 15-18 ατόμων. Οι συναντήσεις γίνονται μία φορά την εβδομάδα και διαρκούν 2-3 ώρες. Εκπαιδευτές στις σχολές είναι εξειδικευμένοι επιστήμονες (Ψυχολόγοι, Κοινωνιολόγοι, Εκπαιδευτικοί).
    Επιδίωξη του συλλόγου γονέων & κηδεμόνων είναι εφόσον οι γονείς ανταποκριθούν και δημιουργηθούν τμήματα, η σχολή να λειτουργήσει στο σχολείο μας.
    Αιτήσεις συμμετοχής θα πάρετε από τον διευθυντή του σχολείου, με τη θεματολογία του προγράμματος και θα πρέπει να τις έχετε συμπληρώσει έως την Παρασκευή 19 Οκτωβρίου.
  • Ο σύλλογος γονέων & κηδεμόνων σχεδιάζει τη πραγματοποίηση εκδήλωσης, όπου ειδικός ψυχολόγος θα μας μιλήσει για την ενδοσχολική βία.
    Λεπτομέρειες για την ημερομηνία και την ώρα της εκδήλωσης αυτής θα ενημερωθείτε με νεότερη ανακοίνωση.

Με εκτίμηση,

Το Δ.Σ.