Στις 23,24 και 25 Φεβρουαρίου το σχολείο μας πραγματοποίησε την προγραμματισμένη επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη, με δύο πολιτιστικά προγράμματα: 1) Βυζαντινά και Παλαιοχριστιανικά μνημεία χαρακτηρισμένα ως μνημεία πολιτιστικής κληρονομιάς και 2) Μαθητικό διαδικτυακό ραδιόφωνο.

Το Σάββατο οι μαθητές επισκέφτηκαν και ξεναγήθηκαν στη Βεργίνα. Την Κυριακή το πρωί είδαν από κοντά τον Λευκό Πύργο της συμπρωτεύουσας και έμαθαν πως χρησιμοποιείται ο εσωτερικός του  χώρος. Στη συνέχεια πήγαν στην Άνω Πόλη και απόλαυσαν από το Επταπύργιο τη θέα ολόκληρης της Θεσ/νίκης. Επισκέφτηκαν τη μονή Βλατάδων, τον Άγιο Νικόλαο των Ορφανών και τον Άγιο Δημήτριο τον Μυροβλήτη.

Το "Μαθητικό Ραδιόφωνο" παρακολούθησε τη συναυλία στο κέντρο "Νόησις", ενώ το βράδυ όλοι μαζί παρακολούθησαν ένα μουσικό πρόγραμμα.

Τη Δευτέρα το πρωί επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό μουσείο της πόλης και στη συνέχεια μετέβησαν στο κέντρο "Νόησις" όπου παρακολούθησαν προβολή στο Πλανητάριο.

Στη Βεργίνα.

Στα Κάστρα.