Στο πλάισιο του Προγράμματος ''Κοινωνικό Σχολείο'' του Υπουργείου Παιδείας, γιορτάστηκε στο σχολείο μας η Παγκόσμια Ημέρα Παχυσαρκίας (24 Οκτωβρίου 2014).

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί ήταν οι εκπαιδευτικοί Κούκιου Ευαγγελία και Αλετρά Πηνελόπη.

Επίσης η Κα Λυκιαρδοπούλου Ελισάβετ κατασκεύασε μαζί με τους μαθητές του σχολείου το επιτραπέζιο παιχνίδι ''Λαβύρινθος διατροφής'' και η Κα Τσιαντούκα Κυριακή οργάνωσε αγώνες μπάσκετ.

Στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν δράσεις σχετικές με τη διατροφή των εφήβων:

• Ομιλία από τις διατροφολόγους Αρετή Παινέση και Νίκη Ζολώτα, σχετικά με τις διατροφικές συνήθειες των εφήβων, την ισορροπημένη διατροφή και την πρόληψη της παιδικής παχυσαρκίας.
  • Αγώνες μπάσκετ μεταξύ των μαθητών του σχολείου.
  • Δραστηριότητες όπως κολάζ και αφίσες διατροφής, παιχνίδι ''Λαβύρινθος διατροφής''.
  • Προβολή βίντεο (''Τρώμε ψέματα'', από την εκπομπή το Κουτί της Πανδώρας) και συζήτηση με τους μαθητές της Α' και Β' τάξης σχετικά με την ασφάλεια των τροφίμων.
  • και προβολή παρουσίασης και συζήτηση με τους μαθητές της Γ' τάξης, με θέμα τις ακραίες διατροφικές συνήθειες (υποσιτισμός, νευρική ανορεξία, παχυσαρκία).
  • Σε όλους τους μαθητές του σχολείου μοιράστηκε ενημερωτικό υλικό.