Τα τμήματα Β4 και Β5 του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Αθλητικό Κέντρο Πάρνηθας. Στόχος ήταν να συνδυάσουν την διασκέδαση με τη μάθηση αλλά και με τις αθλοπαιδιές. Ο χώρος αυτός τα συνδυάζει όλα αυτά σε ένα όμορφο περιβάλλον.

Οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες και έζησαν εναλλάξ δύο ξεχωριστές εμπειρίες: μιά αναδρομή στο παρελθόν αφ'ενός και αφ'ετέρου την εμπειρία της κεραμοποιίας. Παλιά επαγγέλματα, παλιές συνήθειες και εργασίες που χάθηκαν ή χάνονται σιγά-σιγά ζωντάνεψαν μπροστά στα μάτια των μαθητών.

Στο Μουσείο παλαιών επαγγελμάτων έκαναν ένα ταξίδι στην εξέλιξη της τεχνολογίας.

Στο Εργαστήριο αγγειοπλαστικής θαύμασαν την ταχύτητα και την επιδεξιότητα του κεραμοποιού ο οποίος μπροστά στα μάτια των παιδιών μετέτρεψε μια χούφτα πηλό σε όμορφα και χρηστικά αντικείμενα. Στη συνέχεια οι ίδιοι οι μαθητές έκατσαν στον ποδοκίνητο τροχό και δούλεψαν τον πηλό.

Η εκδρομή τελείωσε με διασκέδαση στο λούνα-παρκ και αθλήματα (μπάσκετ, ποδόσφαιρο).Συνόδεψαν οι καθηγήτριες Δεβελέκου Β., Δεδίρογλου Δ. και Δίπλα Ε.